Obecnie mamy 18 gości na stronie.

Aloes - roślina

Ludzie już od tysięcy lat wykorzystywali zioła i rośliny, aby zapobiegać schorzeniom lub je zwalczać. Wiele ziół i roślin jest do dzisiaj stosowanych w celu polepszenia samopoczucia, m.in. mięta, rumianek, anyż, kozłek lekarski czy wreszcie aloes.

Ten ostatni stał się w minionych latach prawdziwym przebojem. Nie bez powodu: sokowi tej rośliny można przypisać niezwykłe właściwości. Na całym świecie miliony ludzi zachwycają się niezwykłą siłą tej pustynnej rośliny. Pierwsze zapisy dotyczące soku aloesowego pochodzą sprzed ponad 6 tysięcy lat ze starożytnego Egiptu. Aloes był bardzo ceniony przez Kleopatrę w pielęgnacji skóry. Sok tej rośliny stał się już wtedy receptą na nieprzemijające piękno. Mniej więcej z tego samego okresu pochodzą zapisy o aloesie z chińskiego cesarstwa. W tym regionie sok z aloesu należał do najczęściej stosowanych lekarstw. Około I wieku naszej ery użycie aloesu rozpowszechniło się również w Europie. Preparat uzyskiwany po wysuszeniu soku z liści aloesu znany był w lecznictwie starożytnej Grecji i Macedonii. Rzymianie, wykorzystując doświadczenia Egipcjan, dołączali aloes - ku zdumieniu żołnierzy - do ich wojennego ekwipunku. Później aloes i wyciągi z jego liści stosowano zarówno w średniowieczu, jak i w czasach nowożytnych.

Jak wysoko ceniono właściwości aloesu świadczy, fakt że gdy Kolumb odkrył tę roślinę w Nowym Świecie, określił ją mianem "lekarza w doniczce".

Przez wiele lat aloes otaczała zła sława, że działa on silnie przeczyszczająco, co sprawiło, że nikt nie zauważał jego dobroczynnego wpływu na zdrowie i urodę. Punktem zwrotnym było odkrycie faktu, że substancje o niepożądanych działaniach ubocznych (przeczyszczające aloina i emodyna) znajdują się jedynie w skórce liścia. Co ciekawe, to właśnie dzięki ich zawartości aloesu w stanie naturalnym nie zjadają żadne zwierzęta, nie siadają na nim owady i nie niszczy go większość roślinnych szkodników. W ten sposób aloes sam broni swojego bezcennego wnętrza przed intruzami. Dzięki temu odkryciu zaczęto szerzej poznawać nieznane dotąd dobroczynne właściwości tej rośliny, dostępne po starannym usunięciu zewnętrznej skórki liścia. W efekcie dziś aloes jest wykorzystywany do produkcji wielu środków farmaceutycznych i parafarmaceutycznych, napojów aloesowych, a także preparatów pielęgnujących urodę i kosmetyków do demakijażu. Aloes - botanicznie zaliczany do rodziny liliowatych, jest rośliną magazynującą składniki.

Ponieważ rośnie w rejonach pustynnych i półpustynnych, jest zdolny do tworzenia własnych substancji odżywczych i gromadzenia wody. Całe "bogactwo natury" i to, co decyduje o żywotności aloesu, zgromadzone jest w jego miąższu, którego pilnie strzegą szpiczasto zakończone masywne liście, gęsto otoczone wzdłuż krawędzi kolczastymi ząbkami i chronione grubą skórą. Ojczyzna aloesu nie jest znana. Dzisiaj można spotkać aloes w formie zdziczałej w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, Azji i na całym południowym obszarze basenu Morza Śródziemnego. Na Dominikanie, Antylach, w Wenezueli, jak i również w podzwrotnikowych regionach USA aloes uprawiany jest na olbrzymich plantacjach. W czym tkwi siła aloesu? Działanie i składniki Siła aloesu tkwi w jego drogocennym składzie! Od czasu, gdy roślina ta została ponownie odkryta w latach 60., w miąższu aloesu wykryto ponad 270 mikroskładników.

Należą do nich: substancje mineralne (wapń, magnez, fosfor, sód, cynk, żelazo, mangan, potas, chrom, miedź), aminokwasy (w tym dziewięć z dziesięciu tzw. podstawowych aminokwasów dietetycznych), nienasycone kwasy tłuszczowe, substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, enzymy, ligniny (wg wielu badaczy to dzięki nim aloes ma znakomite zdolności penetracji ludzkiej skóry), saponiny (o działaniu ściągającym, lekko odkażającym i myjącym), a także wielocukry i śladowe ilości substancji o działaniu biostymulującym. Ponadto miąższ zawiera mukopolisacharydy, kwasy organiczne, aktywne enzymy i koenzymy, bioflawonoidy, białka i tzw. wtórne składniki roślinne. Wiadomo dzisiaj, że mikrosubstancje odżywcze (a więc wtórne składniki roślinne) są niezbędne do regulowania prawie wszystkich funkcji przemiany materii. Enzymy i pierwiastki śladowe sterują przemianą białek w naszym organizmie i poprzez to oddziałują na nasz system immunologiczny. Mukopolisacharydy służą naszemu organizmowi jako pierwiastki potrzebne w procesie przemiany błonnika. Witaminy, katalazy i koenzymy sterują procesem przemiany materii w potrzebną nam energię. Wiele składników odżywczych zawartych w miąższu aloesu jest dzisiaj opisywanych jako tzw. adaptogeny, czyli składniki, które tylko wtedy są przyswajane przez organizm, gdy on ich potrzebuje. Spośród 270 mikroskładników odżywczych zawartych w miąższu aloesu prawie 70 stanowią adaptogenne. Preparaty Forever Living Products produkowane są wyłącznie na bazie czystego miąższu aloesowego. Stabilizacja i utrwalanie niezwykle podatnego na utlenianie miąższu odbywa się w opatentowanym procesie, z ogromną precyzją i starannością - tak aby zachować wszystkie wartościowe składniki odżywcze. W ten oto sposób otrzymujemy prawie 100-procentowy czysty miąższ aloesowy.

Polecamy:

 1. Aloes jako uzupełnienie diety - sposoby działania

  Codzienne spożycie miąższu aloesowego wyzwala aktywność mikroskładników w przemianie celulozy, co pomaga jednocześnie w regulacji mechanizmów wzrostowych i regeneracyjnych komórek i organizmów.

  więcej>>
 2. Rola aloesu w zwalczaniu zapaleń

  Zapalenie to wspólny problem medycyny i biologii, jest to proces fizjologiczny, reakcja ustroju na nadmierne bodźce.

  więcej>>
 3. Aloes - niezwykły dar natury

  Aloes jest rośliną o niezwykłych właściwościach i choć towarzyszy człowiekowi od wieków, to dopiero niedawno poznano pełną gamę możliwości jego zastosowania.

  więcej>>
 4. Kupuj produkty posiadające certyfikat IASC - Gene Hale, IASC Managing Director

  Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu podkreśla znaczenie tego, dlaczego konsumenci powinni szukać Pieczęci Aprobaty IASC na produktach, w których składzie zawarty jest aloes. Dlaczego kwestia ta jest tak ważna?

  więcej>>

aloes.com.pl All rights reserved. projekt graficzny CWD